W składzie saletrzaku znajdują się:

  • azotu (27%) w formie amonowej i azotanowej,
  • wapnia (6%),
  • magnezu (4%).

Saletrzak jest nawozem bardzo uniwersalnym. Ten jego rodzaj jest nawozem dobrze rozpuszczalnym w wodzie, co zwiększa jego przyswajalność, dodatkowo jest on obojętny i nie zakwasza gleby. Zawartość wapnia sprawia, że poprawie ulegają stosunki powietrzno-wodne w glebie i na lepsze zmienia się także jej odczyn. Magnez, który również jest obecny w składzie, zapewnia natomiast lepszy rozwój i wzrost roślin, ponieważ jest niezbędnym elementem tych procesów. Pełni on również kluczową rolę w przemianie materii zachodzącej w roślinach oraz w budowie tkanek. Azot natomiast jest wolno wymywany z gleby, dzięki czemu wpływa na ukorzenienie się uprawianych roślin. Szybko działająca forma saletrzana nawozu sprawia, że saletrzak przyspiesza wiosenną regenerację roślin po okresie zimowej wegetacji.

Nawóz występuje w formie granuli równomiernej o dużej jednorodności, która się nie zbryla. Klasa ziarnowa to 2 – 5 mm, min. 95%.

Przeznaczenie i stosowanie saletrzaku

Saletrzak jest bardzo uniwersalny, ponieważ nadaje się do każdego rodzaju gleby, w szczególności jednak jego stosowanie polecane jest na glebach ubogich w magnez i kwaśnych. Można go również stosować w uprawie wszystkich rodzajów roślin. Także pod względem terminu użycia jest on uniwersalny, można go bowiem rozsiewać przedsiewnie i pogłównie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku stosowania pogłównego wskazany jest wysiew przed spodziewanymi opadami deszczu albo wymieszanie saletrzaku z glebą, by ograniczyć straty azotu.

Dawkowanie nawozu

W zależności od gatunku rośliny i jej fazy rozwojowej zalecana dawka to 150 – 200 kg/ha. Produkt dostępny jet w workach po 50 kg oraz w półtonowych big bagach. Przechowywać należy je zabezpieczone przed wodą i nasłonecznieniem.

Kontakt: tel.: 55 232 81 58, e-mail:  magazyn@belor-polska.eu