Mocznik nawóz pryling – Grodno Azot

Nawóz azotowy – czyli mocznik

Bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, alkoholach oraz w ciekłym amoniaku o najwyższej formie amidowej (46%). W warunkach glebowych forma ta przechodzi w postać amonową. Występuje on pod postacią granuli równomiernej, perlistej, niezbrylającej się i powlekanej, o białym kolorze. Klasa ziarnowa to 1 – 4 mm, min. 90%, gęstość nasypowa wynosi 0,70 – 0,78 kg/dm3.

W składzie znajduje się aż 46% azotu w formie amidowej, dzięki czemu doskonale przyswaja się w formie dolistnej – mocznik to bowiem nawóz charakteryzujący się tym, że nie jest wchłaniany przez korzenie. Pobieranie przez korzenie jest zdecydowanie wolniejsze, natomiast w przypadku mocznika następuje ono bardzo równomiernie, w związku z czym unika się nadmiernemu nagromadzeniu szkodliwych azotanów w roślinie, a także w wodach gruntowych. Straty azotu z gleby są bardzo niskie.

Zastosowanie tego środka pozwala na:

  • wspomożenie szybszego wchłaniania fosforu,
  • ograniczenie pobierania potasu w zbyt wysokich stężeniach,
  • harmonijny, równomierny rozwój i wzrost roślin,
  • poprawę ukorzenienia,
  • zapewnienie należytego rozwoju roślin od okresu powschodowego,
  • zwiększenie odporności roślin,
  • uzyskanie wysokiego i wartościowego biologicznie plonu,
  • niską zawartość szkodliwych azotanów w warzywach, owocach i w paszach.

Przeznaczenie i stosowanie

Mocznik jest nawozem bardzo uniwersalnym, przeznaczonym do stosowania pozakorzeniowego, w szczególności do nawożenia doglebowego. Może być on stosowany pod wszystkie rośliny uprawne, przedsiewnie, pogłównie oraz dolistnie w roztworze wodnym. Jego stężenie powinno być dostosowane do fazy rozwojowej rośliny i wymagań zależnych od gatunku rośliny. Mocznika granulowanego nie można mieszać z innymi nawozami azotowymi, na glebach świeżo zwapnowanych, silnie zasadowych i bardzo kwaśnych jego użycie przynosi zaś słabsze efekty.

Dawkowanie mocznika

Zalecana dawka wynosi 150 – 200 kg/ha, w zależności od wymagań danego gatunku oraz fazy rozwojowej rośliny.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na nawozy w atrakcyjnych cenach.

Kontakt: tel.: 55 232 81 58, e-mail: magazyn@belor-polska.eu